Профилактиката на кариес
Кариесът е мултифакторно заболяване, зависещо от три основни групи фактори:
- Устойчивостта на зъбите спрямо киселинно въздействие;
- Зъбна плака и образуващите я микроорганизми;
- Въглехидрати;
Ако не се лекува на време, кариесът може да прогресира и да се развият някои от усложненията му като пулпит и периодонтит. Нашата цел е ранното диагностициране на кариеса и профилактиката му.
Профилактиката на кариеса е комплексна дейност, насочена именно към създаване на резистентни структури и редуциране на патогенната ситуация. Правилното и осъществяване зависи от създаването на профилактични навици, а отговорността за това се разпределя по равно между пациента и стоматолога.
Ние предлагаме редица профилактични мерки да намалим риска от кариес:
- Орална хигиена
- Флуорна профилактика (ендогенна и екзогенна)
- Профилактично покритие на фисурите (силанизиране)
- Хранителна профилактика
- Реминерализацията като неоперативно лечение на кариес
Орална хигиена
Професионално отстраняване на зъбен камък,плака и оцветявания от зъбните и коренови повърхности.
Инструкции и обучение на пациента за ефективен контрол на зъбната плака чрез четкане на всички зъбни повърхности минимум 2 пъти дневно след хране. Инструктиране за използване на четка за език, таблетки за визуализиране за зъбната плака в домашни условия.
Използване на интердентални четки и конци за зъби за почистване на труднодостъпните места, там където косъмчетата на четката за зъби не могат да проникнат. Конците за зъби се състоят от отделни нишки и са навосъчени или без восък. Тези, които са навосъчени по-лесно се поставят в междузъбното пространство и се препоръчват при пациенти с много плътни междузъбни контакти.
Химически контрол на зъбната плака. Води за уста, пасти за зъби.
Те действат по различни механизми: потискат образуването на зъбна плака, пречат на нейното прикрепване към зъба или я разпадат като по този начин улесняват механичното и почистване. Плакинхибиращите средства се включват като активни съставки в редица пасти, разтвори за жабурене, дъвки, таблетки, конци и др.
Флуорна профилактика
Има два основни вида флуорна профилактика:
Ендогенна: означава въвеждане на профилактични дози флуор през храносмилателния тракт. Съвременните методи за ендогенна доставка на флуор са следните: флуорирани питейни води, минерални води, таблетки, съдържащи флуор, флуорирана сол, мляко. Оптималната дневна доза флуор е 1 mg. С покачване на флуорната концентрация съществува риск от развитие на флуороза-ефект, при който по зъбите се появяват бели или кафяви петна и тяхната устойчивост намалява.
Екзогенна: това е външно, локално, местно прилагане на флуорни препарати. Прилага се след пробива на зъбите. Използват се 2 големи групи локални методи за флуорна профилактика:
1) Професионални - разтвори, гелове, лакове
2) Индивидуални - пасти за зъби, разтвори за плакнене, дъвки, конци, таблетки за дъвчене и др.
Силанизиране
Силанизиране - профилактично покритие на здрави, дълбоки фисури (цепнатини), ямки и бразди със силант.
Защо се налага това?
Постоянните зъби още с поникването си са предразположени към възникване на кариес поради по-слабата минерализация на повърхностния емайл. Освен това по дъвкателните им повърхности се намират фисури, ямки и бразди, които са предпоставка за ретенция на плака и развитието на фисурен кариес.
Какво представлява силантът?
Силантът е течен смолист материал, който се втвърдява при различни специфични условия. Ние в „Smile Clinic" предпочитаме фотополимеризиращите силанти, поради по-краткото време на втвърдяване и по-малката опасност от навлажняване на обработваното поле. С поставянето му ние целим да направим дъвкателната повърхност на зъбите по-гладка и достъпна за почистване от четката. По този начин плаката може да се премахва по-ефективно и рискът от кариес намалява значително.
Хранителна профилактика
Рационалното хранене влияе върху пълноценното изграждане на зъбите, пародонта и тяхното добро състояние. Важен момент в хранителната профилактика е да се намали количеството на приеманите въглехидратни лакомства, да се изключат междинните приеми на въглехидратни храни и напитки.
Храната трябва да се разпредели в три основни храненения. Всяко поемане на въглехидрати трябва да е съпроводено от хигиенни процедури: приемане на дъвка, изплакване на устата или най-добре-измиване на зъбите. Това се налага, защото захарите се мeтаболизират от микроорганизмите в устата до киселини, които разрушават зъбния емайл. Особено пагубни за уязвимите детски зъби са нискомолекулните въглехидрати (бонбони, близалки), чието приемане трае дълго и киселата среда в устата се поддържа доста време. Същият ефект имат газираните напитки. От значение е и вида на въглехидратната храна - да се приемат въглехидрати от групата на зърнените храни, млечната група, плодове, зеленчуци. Използването на храни с по-твърда консистенция (сурови зеленчуци и плодове) стимулира самопочистването.
Реминерализация като неоперативно лечение на кариес
Най-широко използваното и най-ефективното средство за реминерализация е на базата на аморфен калциев фосфат. Това е произвежданата от GC паста Tooth Mousse. Пастата се произвежда в четири плодови аромата и представлява локален крем с биоактивен Ca и P. Прилага се вечер, след индивидуална орална хигиена, като се нанася директно върху зъбните повърхности или използвайки предварително подготвени шини.
Пациентите за нас
“Моите сериозни проблеми със зъбите възникнаха след преместването ми в САЩ. Независимо от високотехнологичното оборудване, уникални техники и процедури, поради некомпетентни интервенции в три различни клиники на Бостън, загубих част от предните си зъби... прочети още »
Професор К. Куртев, Бостън, САЩ
Услуги
Адрес: гр.София, жк. Стрелбище, ул. Нишава 123
Тел: +359 02 869 11 96, +359 877 406 208
E-mail:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Работни дни от 8:00 до 17:00 часа
Събота и Неделя почивен ден
Уеб дизайн Студио Кипо